Nowoczesny salon z ogrzewaniem podłogowym

Zielona rura Wavin PERT-EVOH-PERT do ogrzewania podłogowego

Naszym celem jest tworzenie wydajnych i zrównoważonych rozwiązań dla budownictwa. Jednym z takich rozwiązań jest rura do ogrzewania podłogowego PERT-EVOH-PERT w kolorze zielonym, która doskonale współpracuje z ekologicznymi pompami ciepła.

Naszym celem jest tworzenie wydajnych i zrównoważonych rozwiązań dla budownictwa. Jednym z takich rozwiązań jest rura do ogrzewania podłogowego PERT-EVOH-PERT w kolorze zielonym, która doskonale współpracuje z ekologicznymi pompami ciepła.

Przeznaczona do ogrzewania podłogowego zielona rura Wavin

Zielona rura Wavin PERT-EVOH-PERT to elastyczna rura do ogrzewania podłogowego dostępna w dwóch średnicach ø 16 i ø 17 mm oraz dwóch długościach zwojów dla każdej średnicy. Pięciowartościowa budowa rury zapewnia doskonałe zabezpieczenie warstwy EVOH przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zielony kolor rury nawiązuje do ekologicznych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła, z którymi rura idealnie współpracuje.

Właściwości rury PERT-EVOH-PERT zapewniające szybki montaż:

 • Elastyczna na łukach, co umożliwia bezproblemowe wykonywanie zmian kierunku i zakrętów w ogrzewaniu podłogowym.
 • Idealna w strefach brzegowych, gdzie zagęszczenie rur jest największe, rozstaw rur nawet do 10 cm bez załamywania się rury przy zmianie kierunku.
 • Nie podnosi izolacji na końcach pętli i nie wyrywa klipsów na zakrętach.
 • Dzięki długim zwojom (200 i 600 m dla średnicy 16 mm oraz 200 i 560 m dla średnicy 17 mm) minimalizuje ilość odpadów podczas układania pętli.
 • Otwór w kartonie pozwala na rozwijanie rury nawet w przypadku braku rozwijaka. Ułatwia także montaż zwoju na rozwijaku.
Zielona Rura Wavin Wavin PERT-EVOH-PERT do ogrzewania podłogowego w przekroju

Idealna rura ogrzewania podłogowego do pomp ciepła

Zielona rura Wavin do ogrzewania podłogowego oprócz standardowej średnicy 16 mm dostępna jest również w średnicy 17 mm. Rury o średnicy 17 mm stanowią propozycję szczególnie polecaną dla układów zasilanych pompami ciepła. Dzięki większej średnicy układ grzewczy zbudowany z takiej rury ma większą pojemność wodną, która pomaga zapewnić dłuższą żywotność pompy ciepła. Większa wielkość zładu to większa pojemność cieplna układu, dzięki czemu pompa ciepła może rzadziej się uruchamiać. To wszystko przy zachowaniu standardowej wysokości zabudowy jastrychu.

Dane techniczne

Zielona rura PERT-EVOH-PERT dostępna jest w dwóch średnicach i w dwóch długościach zwoju dla każdej średnicy:

 • 16 mm x 2 mm, zwój 600 m – indeks:3087900
 • 16 mm x 2 mm, zwój 200 m – indeks:3087901
 • 17 mm x 2 mm, zwój 200 m – indeks:3087902
 • 17 mm x 2 mm, zwój 560 m – indeks:3087903

Ogólne wytyczne dotyczące montażu i składowania

Przestrzeganie wytycznych montażowych

 • Rurę ucinać zawsze pod kątem prostym względem osi rury.
 • Koniec rury skalibrować na obwodzie i sfazować kalibratorem Wavin.
 • Rurę wsunąć w złączkę przyłączeniową do rozdzielacza – aż do wyczucia oporu.

Temperatura montażu

Symbol pompy ciepła i rury Wavin do ogrzewania podłogowego

Temperatura obróbki rur ogrzewania podłogowego Wavin nie powinna być niższa niż – 10oC. Optymalny zakres temperatur dla montażu elementów systemów Wavin wynosi od 5oC do 25oC. W tej temperaturze rura cechuje się najlepszymi właściwościami – elastycznością i zwiększoną odpornością na załamywanie.

Uszczelnianie

Ze względu na fakt, iż rura PERT-EVOH-PERT przeznaczona jest do instalacji ogrzewania podłogowego i niskotemperaturowej instalacji ogrzewania grzejnikowego, rozdzielaczowego – stosuje się tylko złączki przyłączeniowe do rozdzielacza/grzejnika z pierścieniem. Złączka taka ma uszczelnienie typu O-ring i nie wymaga żadnych dodatkowych środków uszczelniających – typu pasty, nici, kleje.

Złączki naprawcze i proste

Dla rury ø 16 w przypadku jej uszkodzenia w instalacji idealnym rozwiązaniem będzie złączka naprawcza, za pomocą której szybko i sprawnie można zastąpić uszkodzony fragment instalacji. W przypadku rury o średnicy ø 16 zastosować można teleskopową złączkę naprawczą Wavin Tigris M5. Natomiast dla rur o średnicy ø 17 dostępne są złączki proste, za pomocą których można dokonać naprawy uszkodzenia.

Mocowanie rur do izolacji

W ramach systemów Wavin najpopularniejszym sposobem mocowania rur do  podłoża są:

 • mocowanie do płyty izolacyjnej tacker za pomocą klipsów montażowych.
 • mocowanie rur w panelu systemowym wciskanym.

Klipsy montujemy w rozstawie co 70–80 cm; na łukach gęściej – min. 5 klipsów. Do montażu klipsów idealny jest tacker Alfa Premium, którego największą zaletą jest płynność funkcjonowania – nie zacina się nawet przy bardzo szybkiej serii wciskania klipsów w izolację.

Składowanie

Rury PERT-EVOH-PERT powinny być składowane w oryginalnym kartonowym opakowaniu lub ewentualnie owinięte folią. Dzięki temu chronione są przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem warunków atmosferycznych. Dopuszcza się przechowywanie rur na rozwijaku, ale z zabezpieczeniem ich przed działaniem warunków atmosferycznych, głównie przed nasłonecznieniem.

Negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego

Rury PERT-EVOH-PERT należy chronić przed intensywnym, bezpośrednim nasłonecznieniem i promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Dotyczy to składowania zarówno rur, jak i gotowych fragmentów instalacji. Z tego względu powinno się unikać składowania na wolnym powietrzu. Gotowe instalacje bądź ich części należy chronić przed wpływem promieni UV za pomocą odpowiednich środków zabezpieczających.