Szybkość i elastyczność, czyli dlaczego rośnie popularność pojazdów AGV w branży produkcyjnej

Urządzenia AGV stają się coraz popularniejszym wyposażeniem w branżach takich jak produkcja części samochodowych. Dlaczego wykorzystywanie AGV w branży automotiv jest tak korzystne dla inwestujących w nie przedsiębiorstw oraz koncernów?

Branża pojazdów AGV nie przestaje rosnąć – według szacunków specjalistów rynkowych, jej globalna wartość w roku 2018 była warta 2,49 miliarda dolarów, a do 2025 ma wzrosnąć aż o 15,8% (źródło: https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/automated-guided-vehicle-agv-market). Przyjrzymy się zatem, czym właściwie są pojazdy AGV i jak ich obecności może zyskać firma w branży produkcji części samochodowych.

Inteligentny transport

AGV to mobilne roboty połączone w inteligentny system, służący między innymi do transportu materiałów. Poruszają się ona całkowicie autonomicznie, transportując np. europalety z towarami czy materiałami produkcyjnymi. Dzięki rozbudowanym systemom monitoringu otoczenia (np. funkcja rozpoznawania kształtu czy platform służących do transportu), są w stanie sprawnie i bezkolizyjnie przemieszczać się po wnętrzu magazynu czy hali produkcyjnej. Jaki są korzyści z implementacji AGV w branży automotiv ?

Eliminując błędy ludzkie

Implementacja systemów AVG w branży automotiv to przede wszystkim oszczędności związane ze zmniejszeniem strat spowodowanych błędami ludzkimi. Mylić się jest rzeczą ludzką i nawet najbardziej doświadczeni pracownicy popełniają błędy, zaś automatyzacja części procesów za sprawą AVG pozwala zminimalizować ryzyko kosztownej pomyłki. Co więcej, maleje również ryzyko wypadku przy pracy, na czym korzysta nie tylko bezpieczeństwo pracownika, ale również finanse firmy, mniej narażone na wypłatę sporych odszkodowań.

Kontrola nad inwentarzem

AVG to również sprawniejsze zarządzanie firmowym inwentarzem. Robot AVG zsynchronizowany z programem odpowiedzialnym za zarządzanie wyposażeniem oraz częściami produkcyjnymi dokładnie wie, które elementy czy towary są dostępne. Co więcej, ma również natychmiastowy wgląd w ich lokalizacje, zatem jest w stanie do nich błyskawicznie dotrzeć.

AGV w branży automotive

Zalety telemetryki

Warto również mieć na uwadze, że oprogramowanie większości nowoczesnych robotów typu AVG zawiera układy telemetryczne. Co to oznacza dla osób odpowiedzialnych za pracę na hali produkcyjnej? Po pierwsze, dzięki danym gromadzonym przez telemetrykę można optymalizować pracę autonomicznego pojazdu np. modyfikując jego zachowanie na podstawie ilości przejechanych kilometrów i czasu spędzonego w poszczególnych sekcjach hali. Po drugie, system ten pozwala od razu wychwycić nieprawidłowości w funkcjonowaniu pojazdu, i skierować go do serwisu nim drobna usterka przerodzi się w poważną awarię, wymagającą kosztownych napraw.

Praca w dowolnym miejscu

Tym, co zapewne również przyczynia się do rosnącej popularności pojazdów AGV, jest ich elastyczność w dostosowaniu się do warunków pracy na danej hali produkcyjnej. Poszczególne modele można modyfikować zarówno pod względem kształtu, jak i wyposażenia umożliwiającego wykonywanie różnych zadań. Z tego względu robot AGV jest w stanie sprawnie działać nie tylko na halach produkcyjnych branży produkcji części samochodowych, ale również w przemysłach innego rodzaju. Podsumowując: jak pokazują badania, popularność rozwiązania w postaci pojazdów AGV rośnie, a przyczyny tego stanu rzeczy możemy doszukiwać się w takich zaletach tych robotów jak ich elastyczność czy wpływ na spadek kosztów związanych z błędami ludzkimi. Można się spodziewać, że w przyszłości rozwiązanie będzie to w dalszym ciągu rozwijane i w końcu AVG w branży automotiv stanie się standardem .

Przeczytaj więcej o naszych rozwiązaniach.