Szybki postęp techniczny współczesnego świata umożliwia przedsiębiorstwom łatwiejszą optymalizację i indywidualne zaprojektowanie wszystkich procesów – transportowych, produkcyjnych oraz magazynowych. W przypadku tych ostatnich skutkuje to m.in. coraz nowocześniejszymi systemami wewnętrznego transportu palet.

 

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przemysłu a w szczególności branży produkcyjnej bez palety – podstawowego wyposażenia służącego do składowania i przemieszczania towaru. Paleta jest wykorzystywana, zarówno w transporcie wewnętrznym, jak i zewnętrznym większości towarów. Aby przedsiębiorstwo funkcjonowało efektywnie, czyli przynosiło jak największe zyski przy jak najlepszej jakości usług, transport zewnętrzny wraz z wewnętrznym muszą działać doskonale.

 

Na czym polega transport wewnętrzny palet?

W ramach transportu wewnętrznego ładunek przemieszczany zostaje na terenie danego przedsiębiorstwa – od momentu wejścia (wjazdu na obszar magazynowania) aż do momentu wyjścia (wyjazdu gotowego ładunku z magazynu). Transport wewnętrzny – intralogistyka – palet polega zatem na przemieszaniu ich na obszarze magazynowania towarów. Na każdej takiej palecie umieszcza się aż do 1500 kg, dlatego wszystkie urządzenia, które biorą udział w jej manipulacji muszą spełniać standardy jakości i bezpieczeństwa.

 

Nowoczesny transport palet – jakie usługi wybrać?

Jak wygląda Intralogistyka na miarę przemysłu 4.0? To właściwie skonstruowany, odpowiednio zamontowany i oczywiście, jak najwydajniej działający cały transport paletowy, czyli cała linia przesuwu palet. Nowocześnie działające przedsiębiorstwo posiada magazyn wyposażony w przenośniki rolkowe, podnośniki windy czy symetryzatory. Transportujące, zarówno niewielki gabarytowo towary, jak i te o dużym obciążeniu ładunku, przenośniki rolkowe, uzupełniane mogą być przez przenośniki rolkowe grawitacyjne, których zaletą jest niski koszt eksploatacji.

 

Decydując się na usługę z zakresu intralogistyki, warto wybrać firmę, która podchodzi do wymagań klienta elastycznie i proponuje dostosowanie modeli urządzeń do palet o nietypowych gabarytach. Firma Lean-Tech, która specjalizuje się w dziedzinie systemów transportu wewnętrznego, zapewnia klientom wysoką jakość usług, a także dowolne łączenie ze sobą przenośników rolkowych i grawitacyjnych.

 

Zalety systemów transportu palet

W obecnych czasach, przyglądając się funkcjonowaniu firm, ciężko ominąć temat ekologii. Prawdopodobnie większość przedsiębiorstw obecnie zwraca uwagę na to, aby podejmować działania, które będą pozytywnie wpływać na środowisko naturalne. Takim działaniem jest właśnie użycie linii przesuwu palet – przedsiębiorstwo redukuje w ten sposób ilość spalin, wydzielanych przez wózki widłowe.

Zaletą korzystania z systemu transportu wewnętrznego jest również zwiększenie kontroli nad procesem produkcji, zmniejszenie liczby pomyłek i błędów, usprawnienie działań pracowników, a to wszystko prowadzi do zwiększenia wydajności firmy i wzrostu jej zysków.

Jakie inne rozwiązania warto rozważyć?

Automatyzacja i robotyzacja procesów ma miejsce w każdym obszarze działania współczesnych firm, również w systemach magazynowych. Obecnie, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, dokonuje się zmaksymalizowania udziału maszyn w procesach produkcyjnych, minimalizując przy tym udział zasobów ludzkich. Firma Lean-Tech posiada szeroką ofertę takich rozwiązań: układnice regałowe, linie montażu, kompletacji, pakowania i paletyzacji. Uwagę zwracają również innowacyjny robot – wózek AGV Lean Cart, który może zastąpić pracę wózków widłowych i paletowych, oraz system LT Flow Control, który pozwala na kontrolę przepływu ludzi i zasobów magazynowych.

transport palet

Podsumowanie

Transport wewnętrzny palet to jeden z ogromnej ilości procesów składających się na cały system funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest on jednak niezwykle ważny, ponieważ zapewnia sprawną manipulację paletami – urządzeniami, dzięki którym ładunek przemieszczany jest na terenie magazynu. Dlatego, przy wyborze firmy, oferującej rozwiązania intralogistyczne, powinniśmy wybierać rozsądnie – tak, aby przyniosło to jak najwięcej korzyści.

 

Poznaj lepiej roboty przeznaczone do transportu palet – Lean Cart.