Czy zastanawialiście się kiedyś, czym różni się robot AGV od robota AMR? Oba samojezdne wózki transportowe mają za zadanie zautomatyzowanie procesów magazynowych w przedsiębiorstwie. A co za tym idzie zwiększyć wydajność, szybkość pracy czy też przepustowość danego magazynu, a także zmniejszyć koszty. Dlaczego więc mają inne oznaczenia i co dokładnie one oznaczają?

Roboty mobilne AGV (z ang. automated guided vehicle) są to wózki transportowe, które poruszają się po wcześniej wyznaczonych trasach. Oznacza to, że w magazynie, centrum logistycznym, hali produkcyjnej, w której chcemy zainstalować wózki mobilne tego typu, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi ze stworzeniem specjalnej infrastruktury. W przypadku gdy robot ten napotka na swojej trasie na przeszkodę, zatrzyma się i ruszy ponownie dopiero, gdy przeszkoda zostanie usunięta z jego toru jazdy. Jest to zdecydowany minus tego typu samojezdnych wózków transportowych.

Natomiast roboty (z ang. autonomous mobile robots) to autonomiczne roboty mobilne o bardziej zaawansowane technice. Przy poruszaniu się nie potrzebują specjalnie przystosowanych tras, wystarczy im cyfrowy plan obiektu. Ponadto dzięki specjalnym systemom roboty te mogą bez problemu samodzielnie zmapować przestrzeń, po której się poruszają. Robot mobilny AMR umie omijać przeszkody, które staną mu na drodze. Roboty te potrafią również „delegować” sobie zadania. Zakładają hipotetyczną sytuacje, że z jakiś powodów jeden robot zostaje zatrzymany i nie może dokończyć zleconego zadania, inny robot może przejąć je i wykonać.

Poniżej przedstawione zostały podstawowe różnice pomiędzy wózkami transportowymi AGV a AMR.

A czy wiecie, że my również mamy w swojej ofercie roboty AMR – Lean Cart?

Lean-Tech sp. z o. o. oferuje kompleksowe rozwiązania z dziedziny systemów transportu wewnętrznego. Specjalizuje się w projektach z zakresu intralogistyki, układnic magazynowych, jak i dostarczaniu całych linii produkcyjnych oraz montażowych. W swojej ofercie posiadamy również roboty AMR – Lean Cart. Zapraszamy na naszą stronę www.lean-cart.pl oraz na profil https://www.linkedin.com/showcase/lean-cart – obserwuj nas!