Od stycznia 2021 nowa ulga podatkowa na robotyzację. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzy.
Kto z niej skorzysta?
Ulga robotyzacyjna, którą przygotowują Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów pozwoli na odliczenie od podstawy opodatkowania dodatkowych 50% kosztów poniesionych na inwestycję w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży. Dzięki temu polska gospodarka stanie się nowocześniejsza, zwiększy się ilość robotów w produkcji przemysłowej oraz wydajność produkcji. Pozytywnie wpłynie to na obniżenie jej kosztów, a także poprawę pozycji polskiej gospodarki na rynku międzynarodowym. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r.
Podatkowe wsparcie dla wzrostu produktywności polskich firm
Cel nowej ulgi podatkowej określiła wicepremier Jadwiga Emilewicz mówiąc: „Chcemy zwiększenia poziomu robotyzacji polskiej gospodarki. Przyczyni się to do jej modernizacji i polepszenia jakości oraz elastyczności produkcji oraz komfortu pracy. Zwiększenie produkcji przemysłowej przy pomocy robotów, podnosi wydajność i zyskowność, a tym samym konkurencyjność firm. W dłuższej perspektywie ułatwia ekspansję eksportową.”
Z założeń projektu przedstawionego przez resort rozwoju wynika, że ulga obejmie zarówno płatników PIT, jak i CIT. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć koszty w ciągu roku podatkowego. Wiceminister Rozwoju powiedział, że uldze będzie podlegać nie tylko zakup robotów, ale także między innymi zakup oprogramowania. Możliwe będzie także odliczenie szkoleń dla pracowników, a także maszyn towarzyszących robotom.
Odliczenie od podstawy opodatkowania dodatkowych 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację dotyczyć ma:
- zakupu lub leasingowania nowych robotów i cobotów (robotów współpracujących),
- zakupu oprogramowania,
- zakupu osprzętu,
- zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
- szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.
Ulga na robotyzację — dla kogo, od kiedy?
Projekt zakłada, że odliczenie od podstawy opodatkowania dodatkowych 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Ulga ma być dla wszystkich firm, bez znaczenia na wielkość lub branżę. Ulga robotyzacyjna obejmie płatników PIT i CIT.
Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).Ulga będzie obowiązywać przez pięć lat – do końca 2025 roku.
Co zyska gospodarka dzięki uldze na robotyzację?
Szacuje się, że dzięki uldze zwiększy się – dwuipółkrotnie – liczba robotów w Polsce (z 13,6 tys. na koniec 2018 roku). Wzrośnie wydajność produkcji, obniżą się jej koszty oraz poprawi się jakość i elastyczność produkcji, a w efekcie jej konkurencyjność. Robotyzacja pozwoli na wyeliminowanie ciężkiej i monotonnej fizycznej pracy ludzkiej.
Chcesz wiedzieć więcej? Umów się ma bezpłatną prezentację robota w naszym showroomie lub w Twojej firmie – wyślij mail: biuro@lean-tech.pl lub zadzwoń (+48) 605 477 644.