Automatyzacja i Robotyzacja
Kierunek rozwoju firm produkcyjnych

System automatycznej paletyzacji

Sercem każdego systemu jest robot wraz z dedykowanym chwytakiem dopasowanym do potrzeb danej linii. Automatycy i konstruktorzy Lean-Tech w sposób indywidualny podchodzą do każdego rozwiązania, projektując cele w sposób zapewniający optymalne wykorzystanie prędkości, zasięgu i możliwości pracy ramienia. W zależności od analizy rozwiązania robot może chwytać zarówno pojedynczy detal (paczkę, worek, pojemnik), jak również przygotowany zestaw kilku sztuk, stosu czy nawet kilku pełnych warstw paletyzowanych towarów. Istotną kwestią jest zatem zarówno prawidłowy dobór robota jak i urządzeń zasilających, sztaplujących i przygotowujących detale do paletyzacji.

Należy mieć na uwadze, iż chwytak stanowi nierzadko osobne urządzenie wykonujące wiele funkcji w całym procesie paletyzacji. Poza podstawowym zadaniem chwytu i przemieszczenia detali, proponujemy naszym Klientom rozwiązania uprawniające pracę całości linii. Lean-Tech może wyposażyć chwytak dodatkowo w moduły pneumatyczne dostarczające przekładki poszczególnych warstw, mechaniczne manipulatory jednostek ładunkowych (podające palety na daną linię), czy też zaawansowane systemy wizyjne i skanujące, dzięki którym możemy sterować funkcjami robota w zależności od zaprogramowanego rodzaju detekcji.

Zrobotyzowane systemy paletyzujące projektowane są w sposób bezpieczny i przy zachowaniu najwyższych norm. Każdy projekt poddawany jest analizie zagrożeń i ocenie ryzyka.

Z uwagi na wymaganie indywidualnego podejścia do projektowania, pracy i obsługi, stąd też firma Lean-Tech dostarcza kompleksowe rozwiązania techniczne, czytelną i jasną dokumentację eksploatacyjną oraz oferuje cykl szkoleń dla obsługi i służb utrzymania ruchu. Przekazanie do użytkowania odbywa się przy pełnym wsparciu inżynierów i asyście w trakcie uruchomienia każdego systemu.

System automatycznej paletyzacji

Dobrze zaprojektowany system automatycznej paletyzacji łączy w sobie systemy transportu technologicznego i paletowego z jednoczesnym wykorzystaniem urządzeń dodatkowych. Linię transportu wyposażamy najczęściej w owijarkę automatyczną i/lub bandownicę oraz urządzenie etykietujące. Firma Lean-Tech jest dostawcą i integratorem kompleksowych rozwiązań dla systemów paletyzacji transportu i magazynowania.

 

Robot paletyzujący

typu PAL bądź NJ (Shelf)

Chwytak dedykowany

indywidualnie zaprojektowany do danego rozwiązania

Przenośnik zasilający

tzw. „feeder” dostarczający produkty w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych w obszar pracy robota

Urządzenie sztaplujące

urządzenie sztaplujące i przygotowujące detale do prawidłowego podania pod chwytak

Magazynek palet

magazynek palet i połączonej linii zasilającej system w główne jednostki transportowe

System przenośników

System przenośników paletowych odbiorowych, transportujący spaletyzowane jednostki poza celę robota

Paletyzacja

Układanie produktów na palecie z powodzeniem może być wykonywane dzięki robotom i maszynom. Rozwiązanie takie pozwala optymalizować wydajność paletyzacji, umożliwiając jednocześnie skierowanie mocy przerobowych pracowników na inne zadania.
Jednym z najczęściej automatyzowanych procesów produkcyjnych jest właśnie paletyzacja. Wykorzystywane w tym celu roboty przemysłowe umożliwiają szybsze, bardziej precyzyjne i ciągłe układanie detali na paletach, nierzadko obsługując więcej niż jedną linię produkcyjną naraz. Paletyzator może również podawać palety, stabilizować poszczególne warstwy towarów przekładkami, pakować komponenty, dzięki czemu możliwa jest pełna automatyzacja procesu paletyzacji praktycznie w każdej firmie.

Pick-to-box – Przenośniki łańcuchowe

Najwięcej czasu pracownikom kompletującym zamówienia zajmuje przemieszczanie się. W zależności od magazynu zabiera to nawet od 35% do 50% czasu pracy. Sposobem na podniesienie efektywności w tym obszarze jest podzielenie magazynu na strefy i do transportu międzystrefowego zastosowanie przenośnika łańcuchowego  do transportowania towarów. Towar wysyłkowy podróżuje na przenośniku i zrzucany jest w sektorach, gdzie znajduje się pozostała część potrzebna do skompletowania zamówienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik kompletujący zamówienie i przydzielony do jednej ze stref pracuje tylko na tym obszarze, co znacząco zmniejsza drogę, jaką musiał do tej pory pokonywać.
Dużą oszczędność czasu przynosi rozdzielenie funkcji na magazynie. Przenośniki łańcuchowe transportują towar pomiędzy strefą kompletacji, a strefą pakowania oraz strefą wysyłek, gdzie automatycznie sortują opakowania transportowe na kierunki lub firmy kurierskie. Z linią przenośników można zintegrować wiele innych urządzeń, takich jak wagi przepływowe, etykieciarki, maszyny do automatycznego składania i zamykania kartonów, czy też regały windowe i karuzelowe lub system pick-to-light.

Konsolidacja

W przypadku, kiedy konieczne jest skompletowanie zamówień w ciągu maksymalnie krótkiego czasu, idealnym rozwiązaniem będzie stacja konsolidacji. To system składający się z przenośników i regałów karuzelowych. Zamówienie jest dzielone na części i kompletowane na strefach do pojemników transportu wewnętrznego. Pojemniki spływają ze stref w dowolnej kolejności do strefy konsolidacji, gdzie składowane są wszystkie elementy dotyczące jednego zamówienia na sąsiadujących półkach w regale karuzelowym. Gdy zostaną skompletowane wszystkie, przekazywane są do strefy pakowania. Pracownik pakujący otrzymuje kompletne zamówienie i pakuje je do kartonów wysyłkowych.

Regały karuzelowe i windowe

Regały karuzelowe i windowe znajdują szerokie zastosowanie w dystrybucji. To rozwiązanie zapewniające dużą wydajność kompletacji (do 200 linii/h) przy jednoczesnej wysokiej ergonomii pracy. Regały automatyczne znajdują przede wszystkim zastosowanie w kompletacji drobnych produktów. Umożliwiają składowanie do wysokości przekraczającej 8m. Dzięki temu na małej powierzchni można składować dużą liczbę towarów. Dodatkowo jeden pracownik może obsługiwać zestaw 3-4 urządzeń, co usprawnia proces zarządzania kompletacją produktów.

LEAN-TECH

ul. Żmigrodzka 81-83/304-305
51-130 Wrocław
NIP: 894 304 00 46

Email

biuro@lean-tech.pl

Telefon

(+48) 71 324 15 70

Księgowość

(+48) 607 399 277

Doradca Techniczny

(+48) 605 400 177

Dział handlowy

(+48) 605 477 644