Aby jednak ogrzewanie domu kotłem elektrycznym było ekonomiczne, warto świadomie dobierać odpowiednie rozwiązania. Ekspert firmy KOSPEL – Arkadiusz Świerad – przedstawia kilka praktycznych wskazówek, które pomogą zoptymalizować koszty ogrzewania przy wykorzystaniu kotła elektrycznego.
Zalety kotłów elektrycznych Kospel
Nowoczesne kotły elektryczne to wyjątkowo korzystne rozwiązania, posiadające wiele zalet przekładających się na ich popularność. To ekologiczne urządzenia, które nie emitują szkodliwych spalin do atmosfery, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska i pomagają w redukcji zanieczyszczeń powietrza. Są również łatwe w instalacji – montaż kotła elektrycznego jest stosunkowo prosty i nie wymaga skomplikowanej infrastruktury, jak w przypadku kotłów gazowych czy na olej opałowy. Dodatkowo brak potrzeby stosowania komina oraz zewnętrznego odprowadzenia spalin upraszcza proces instalacji.
Wydajność kotłów elektrycznych jest wysoka, a ich sprawność może być łatwo kontrolowana i dostosowywana do aktualnych potrzeb. To z kolei wpływa na ekonomiczne zużycie energii oraz ograniczenie kosztów ogrzewania
mówi Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL
Aspekt bezpieczeństwa również przemawia na korzyść kotłów elektrycznych – działają one bowiem bez użycia ognia i spalania paliwa. Eliminuje to ryzyko wystąpienia pożaru czy zatrucia spalinami. Do tego dochodzi prostota obsługi – wystarczy podłączyć kocioł do sieci elektrycznej, a jego praca może być automatycznie regulowana. Niskie wymagania konserwacyjne oznaczają, że kotły elektryczne nie wymagają tak częstych i kosztownych przeglądów, jak niektóre inne rodzaje kotłów.
Warto również podkreślić, że kotły elektryczne mogą współpracować z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne, co pozwala na jeszcze większe obniżenie kosztów eksploatacji i zwiększenie zrównoważonego wykorzystania energii. Dodatkowym atutem tych urządzeń jest cicha praca oraz fakt, że nie wymagają tradycyjnych zbiorników na paliwo, co oszczędza miejsce i pozwala na bardziej elastyczną aranżację przestrzeni.
Kocioł pełen… zalet!
Przykładem rozwiązania jest kocioł współpracujący z instalacją c.o. oraz z wymiennikiem c.w.u., wyposażony w pompę obiegową oraz przeponowe naczynie zbiorcze o pojemności 5 litrów – EKCO MN3 od firmy KOSPEL. Dzięki możliwości zmiany mocy, nie trzeba wymieniać kotła na inny po modyfikacji parametrów zapotrzebowania na energię cieplną w domu, na przykład po wykonaniu termomodernizacji.
To my decydujemy o poziomie ciepła, jakiego potrzebujemy w danej chwili. Pomocne w tym jest także ustalenie cyklu dobowego i tygodniowego, umożliwiające dostosowywanie pracy kotła do trybu życia. Dzięki temu temperatura będzie komfortowa, a wydatki na ogrzewanie znacząco zmaleją. Warto zaznaczyć, że wszystkich tych zmian dokonamy za pomocą przejrzystego i wyraźnego wyświetlacza LCD oraz intuicyjnego menu ustawienia parametrów w kotle
komentuje ekspert firmy KOSPEL
Co więcej, kotły elektryczne pozwalają na precyzyjne regulowanie temperatury, co pozwala na dostosowanie ogrzewania do indywidualnych preferencji i zmieniających się warunków atmosferycznych. Sterownik pogodowy zainstalowany w kotle EKCO MN3 szybko reaguje na zmieniającą się temperaturę zewnętrzną, dostosowując ją również w instalacji c.o. i zapewniając płynną pracę kotła. A z modułem C.MI nic nas nie zaskoczy – możemy sterować ogrzewaniem w swoim domu przez Internet z dowolnego miejsca.
Zasilanie energią elektryczną – kontrowersja czy atut?
Ważnym argumentem decydującym o wykorzystaniu kotłów elektrycznych jest również zużycie energii elektrycznej. Ze względu na inflację, fakt o korzystaniu z tego rodzaju źródła zasilania budzi zrozumiałe obawy inwestorów. Jednak warto zauważyć, że w porównaniu do tradycyjnych źródeł ciepła, kotły elektryczne wyróżniają się niemal 100% sprawnością energetyczną. Oznacza to, że cała energia elektryczna, która jest zużywana przez kocioł, jest przekształcana w energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń.
W przeciwieństwie do kotłów opalanych gazem czy olejem, które generują straty w postaci spalin, kotły elektryczne są bardzo wydajne, co przekłada się na optymalne wykorzystanie zużywanej energii. Dzięki temu użytkownicy kotłów elektrycznych mogą cieszyć się niższymi rachunkami za energię, co stanowi dodatkowy argument za wyborem tego rodzaju ogrzewania
wyjaśnia Arkadiusz Świerad.
Sposoby na oszczędzenie energii potrzebnej do ogrzania domu
Oszczędzanie energii potrzebnej do ogrzania domu to istotny aspekt – zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest przeprowadzenie termomodernizacji budynku. W ramach tego procesu można zastosować izolację termiczną dachu, ścian, stropów oraz wymienić okna na bardziej energooszczędne, co pozwoli zminimalizować straty ciepła i zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.
Kolejnym krokiem w oszczędzaniu energii jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim możemy wytwarzać własną zieloną energię elektryczną, która może w dużej mierze zasilić nasz system ogrzewania. To pozwoli nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za energię, ale również przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Warto pamiętać także o optymalizacji taryfy u operatora sieci energetycznej, na przykład wybierając taryfę G12 i skorzystanie ze zbiornika buforowego –
wskazuje Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL.
W świetle oszczędności, istotne jest również zastosowanie systemu buforowania ciepła, takiego jak system SVK. Montowany bezpośrednio pod kotłem, umożliwia magazynowanie ciepła, które jest wykorzystywane w godzinach droższej taryfy. Dzięki temu ogrzewanie wody odbywa się w czasie, gdy koszty energii są niższe, co przekłada się na oszczędności na rachunkach za prąd.
Chcąc ekonomicznie ogrzewać dom kotłem elektrycznym, zwracajmy także uwagę na temperaturę. Jeżeli wychodzimy z budynku, możemy obniżyć temperaturę o 1-2 stopnie, dzięki czemu zużyjemy mniej energii. Pamiętajmy, aby ustawić także odpowiedni harmonogram grzania – tak, aby różnicować temperaturę w trakcie doby
dodaje ekspert firmy KOSPEL.
Wprowadzenie tych rozwiązań pozwoli na efektywne wykorzystanie energii i ograniczenie kosztów ogrzewania. Jednocześnie w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. To kompleksowe podejście do oszczędzania energii, które przyczynia się do ekonomicznego ogrzewania oraz zrównoważonego funkcjonowania domu.