Automatyzacja i Robotyzacja
Kierunek rozwoju firm produkcyjnych

Automatyzacja procesów produkcyjnych to przyszłość przemysłu. Inteligentna i zautomatyzowana fabryka, wyposażona w roboty to sposób na podniesienie wydajności oraz obniżenie kosztów produkcji. Rosnąca konkurencja sprawia, że automatyzacja procesów produkcyjnych w najbliższych latach będzie dynamicznie przybierać na sile.

Nasza firma w trakcie swojej 10 letniej działalności zaprojektowała i wdrożyła dziesiątki maszyn usprawniających produkcje u naszych klientów. Z doświadczenia wiemy, że najważniejsze jest dopasowanie maszyn i robotów do specyficznych potrzeb naszych klientów. Automatyzacja procesów produkcyjnych to zmaksymalizowanie udziału maszyn w procesach produkcyjnych przy jednoczesnym minimalizowaniu zasobów ludzkich. Roboty i najnowsze technologie sprawdzają się tam, gdzie procesy produkcyjne są monotonne i powtarzalne.

 

 

Automatyzacja procesów produkcyjnych – jak ją przeprowadzić?

 

Zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa przez obniżenie kosztów produkcji to cel każdego przedsiębiorcy. Kluczem do sukcesu jest dobre wykorzystanie zasobów, którymi przedsiębiorstwo dysponuje oraz ciągłe wprowadzanie ulepszeń. Tylko wtedy twoja fabryka będzie działać jak dobrze naoliwiona maszyna. Linie produkcyjne, stanowiska montażowe, przenośniki, dźwigi, układnice magazynowe, roboty transportu wewnętrznego AGV – wszystko musi ze sobą współgrać i się uzupełniać. Jesteśmy elastyczni, zapewniamy pełne dopasowanie naszych maszyn i robotów do infrastruktury i potrzeb klienta. Nasze projekty zawsze są tworzone z myślą o indywidualnej specyfice działalności klienta. Dzięki naszym projektom i wdrożeniom klienci zyskują przyspieszenie procesów produkcyjnych oraz daleko idące oszczędności.

Jak zautomatyzować transport wewnętrzny?

Wysokie koszty utrzymania pracowników obsługujących wózki widłowe i paletowe skłania do zastanowienia, czym je zastąpić. Roboty AGV Lean Cart pracują samodzielnie, transportując materiały i wyroby gotowe po wyznaczonych im trasach. Idealnie łączą linie produkcji, montażu i magazyn. Jest to inteligentny system pojazdów sterowanych automatycznie. Roboty Lean Cart AGV są wyposażone w certyfikowane systemy bezpieczeństwa gwarantujące bezkolizyjność robotów. Zastępując wózki widłowe robotami AGV, eliminujemy wypadki związane z błędami człowieka, zyskując oszczędności środków. Roboty posiadają system zarządczy – oprogramowanie nadzorujące i sterujące, niezależne od systemu operacyjnego. System zarządczy pozwala na sterowanie robotem z dowolnego miejsca przez: komputer, smartfon czy tablet.

Korzyści z automatyzacji procesów produkcyjnych

Wdrażanie nowoczesnych technologii i automatycznych rozwiązań w procesach produkcyjnych daje możliwość rozwoju i podniesienia jakości finalnego produktu. Automatyzacja procesów produkcyjnych to droga do zapewnienia stabilności produkcji i zwiększenia wydajności pracy. Roboty przejmują najcięższe, monotonne i skomplikowane prace, pracując bez przeszkód nawet w ciężkich i szkodliwych warunkach. Technologia wprowadzana do twojego przedsiębiorstwa daje bezpieczeństwo i niezawodność.

Zalety automatyzacji procesu produkcyjnego

Wdrażanie indywidualnych rozwiązań dla częściowej lub pełnej automatyzacji procesu produkcyjnego przynosi przedsiębiorstwom szereg wymiernych korzyści, odczuwalnych zarówno natychmiastowo, jak i w formie długofalowej. Dostarczane przez firmę Lean-Tech przenośniki rolkowe i przenośniki łańcuchowe, urządzenia zmiany kierunku, dźwigi, windy, wózki, magazynki i układarki palet, roboty paletyzujące czy owijarki i wiązarki automatyczne to maszyny, dzięki którym automatyzacja procesów produkcyjnych ma charakter kompleksowy i dostarcza wielu korzyści, takich jak:

zapewnienie stabilnej i powtarzalnej realizacji zadań

znaczne zwiększenie wydajności pracy

możliwość przejmowania najcięższych, monotonnych i skomplikowanych prac przez roboty

większa precyzja wykonywania poszczególnych czynności

ergonomia pracy i ochrona zdrowia pracowników

wspieranie poszczególnych stanowisk produkcyjnych lub ich zastępowanie

eliminacja tzw. czynnika ludzkiego: błędów, pomyłek

optymalizacja kosztów produkcji

Robotyzacja procesów produkcji i jej zalety

Robotyzacja zakładu produkcyjnego to proces, który nieodzownie łączy się z modernizacją linii technologicznej – całości lub jej części oraz optymalizacją procesów wytwórczych pod kątem ich dalszej automatyzacji.

W zależności od tego, w którym miejscu danej linii technologicznej wdrażana jest automatyzacja, procesy optymalizacji linii technologicznej mogą dotyczyć jej różnych miejsc – zarówno miejsca wytwarzania produktu, jego obróbki, pakowania, transportu, jak i paletyzacji i składowania. Zwiększony poziom automatyzacji linii, nowe urządzenia, dodatkowe linie przenośników zawsze „towarzyszą” wdrażanym robotom. Instalacja dodatkowego osprzętu jest wymagana i niezbędna do pracy robotowi… bo roboty przemysłowe (wózki AGV) w liniach produkcyjnych nigdy nie pracują “same” – do ich prawidłowej pracy konieczne jest odpowiednie doprowadzenie produktu, pozycjonowanie i w zależności od aplikacji przemysłowej (pakowanie, paletyzacja, spawanie, przenoszenie materiałów, nakładanie kleju, obsługa maszyn i inne) odpowiednie wyposażenie dodatkowe.

Mając zatem na uwadze fakt, że na jednego wdrożonego robota przemysłowego przypada wiele urządzeń dodatkowych niezbędnych do jego pracy, po ilości zainstalowanych robotów można wnioskować o poziomie automatyzacji danej gałęzi przemysłu. Dzieje się tak z uwagi na wspomniany wcześniej fakt “osprzętu towarzyszącemu” robotowi przemysłowemu – np. aby poprawnie zrealizować proces paletyzacji, produkt musi być odpowiednio zapakowany, kartony odpowiednio uformowane, doprowadzone do sekcji robota w prawidłowy, określony sposób, dodatkowo konieczna jest odpowiednia linia doprowadzająca palety puste i system odbioru palet pełnych, owijarka automatyczna, odpowiedni system sterowania wyposażony w sterownik PLC, często włączony w centralny system SCADA całego obiektu oraz wiele innego osprzętu automatyki przemysłowej.

Można więc powiedzieć, że liczba robotów w przemyśle określa ogólny poziom automatyzacji zakładów wytwórczych, ponieważ to właśnie liczba robotów przekłada się w bezpośredni sposób na zaawansowanie techniczne określonej branży produkcyjnej.

LEAN-TECH

ul. Żmigrodzka 81-83/304-305
51-130 Wrocław
NIP: 894 304 00 46

Email

biuro@lean-tech.pl

Telefon

(+48) 71 324 15 70

Księgowość

(+48) 607 399 277

Doradca Techniczny

(+48) 605 400 177

Dział handlowy

(+48) 605 477 644