Automatyzacja i Robotyzacja

Kierunek rozwoju firm produkcyjnych

Automatyzacja procesów produkcji i jej zalety

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku skłania inwestorów i właścicieli firm do wdrażania coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie produkcji. Często rozwiązania te muszą być zaprojektowane specjalnie na potrzeby danej firmy, uwzględniając specyfikę branży, sposób prowadzenia działalności, infrastrukturę, zasoby ludzkie oraz bardzo wiele czynników mających wpływ na optymalizację produkcji. Jako producent, a także dostawca maszyn i systemów firma oferuje projektowanie oraz wdrażanie rozwiązań w zakresie automatyzowania procesu produkcji, transportu i pakowania w przedsiębiorstwach.

Czym jest automatyzacja produkcji

Termin automatyzacja produkcji oznacza wdrażanie rozwiązań pozwalających na zwiększenie udziału maszyn w procesach produkcyjnych przy jednoczesnym ograniczeniu udziału czynnika ludzkiego. Przejmowanie zadań wymagających szczególnej precyzji i dokładności, najcięższych czy najbardziej monotonnych prac przez roboty pozwala na odciążenie pracowników, pomaga zwiększyć wydajność, optymalizując koszty produkcji.

 

Firma Lean-Tech oferuje usługi w zakresie automatyzowania produkcji dla wielu branż i sektorów przemysłu. W ofercie znajdą Państwo zarówno urządzenia i systemy standardowe, jak również rozwiązania projektowane oraz produkowane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań i oczekiwań Klienta. Elastyczność usług, a także ich wysoki standard pozwalają na pełne dostosowanie linii produkcyjnych do możliwości i wymagań klienta, uwzględniając takie parametry jak: liczba operatorów, wydajność produkcji, infrastruktura i gabaryty dostępnego miejsca na hali produkcyjnej, przydzielony budżet inwestycji oraz wiele innych czynników.

Zalety automatyzacji procesu produkcyjnego

Wdrażanie indywidualnych rozwiązań dla częściowej lub pełnej automatyzacji procesu produkcyjnego przynosi przedsiębiorstwom szereg wymiernych korzyści, odczuwalnych zarówno natychmiastowo, jak i w formie długofalowej. Dostarczane przez firmę Lean-Tech przenośniki rolkowe i przenośniki łańcuchowe, urządzenia zmiany kierunku, dźwigi, windy, wózki, magazynki i układarki palet, roboty paletyzujące czy owijarki i wiązarki automatyczne to maszyny, dzięki którym automatyzacja procesów produkcyjnych ma charakter kompleksowy i dostarcza wielu korzyści, takich jak

zapewnienie stabilnej i powtarzalnej realizacji zadań

znaczne zwiększenie wydajności pracy

możliwość przejmowania najcięższych, monotonnych i skomplikowanych prac przez roboty

większa precyzja wykonywania poszczególnych czynności

ochrona zdrowia i ergonomia pracy pracowników

wspieranie poszczególnych stanowisk produkcyjnych lub ich zastępowanie

eliminacja tzw. czynnika ludzkiego: błędów, pomyłek

optymalizacja kosztów produkcji

Robotyzacja procesów produkcji i jej zalety

Robotyzacja zakładu produkcyjnego to proces, który nieodzownie łączy się z modernizacją linii technologicznej – całości lub jej części oraz optymalizacją procesów wytwórczych pod kątem ich dalszej automatyzacji.

W zależności od tego, w którym miejscu danej linii technologicznej wdrażana jest automatyzacja, procesy optymalizacji linii technologicznej mogą dotyczyć jej różnych miejsc – zarówno miejsca wytwarzania produktu, jego obróbki, pakowania, transportu, jak i paletyzacji i składowania. Zwiększony poziom automatyzacji linii, nowe urządzenia, dodatkowe linie przenośników zawsze „towarzyszą” wdrażanym robotom. Instalacja dodatkowego osprzętu jest wymagana i niezbędna do pracy robotowi… bo roboty przemysłowe (wózki AGV) w liniach produkcyjnych nigdy nie pracują “same” – do ich prawidłowej pracy konieczne jest odpowiednie doprowadzenie produktu, pozycjonowanie i w zależności od aplikacji przemysłowej (pakowanie, paletyzacja, spawanie, przenoszenie materiałów, nakładanie kleju, obsługa maszyn i inne) odpowiednie wyposażenie dodatkowe.

Mając zatem na uwadze fakt, że na jednego wdrożonego robota przemysłowego przypada wiele urządzeń dodatkowych niezbędnych do jego pracy, po ilości zainstalowanych robotów można wnioskować o poziomie automatyzacji danej gałęzi przemysłu. Dzieje się tak z uwagi na wspomniany wcześniej fakt “osprzętu towarzyszącemu” robotowi przemysłowemu – np. aby poprawnie zrealizować proces paletyzacji produkt musi być odpowiednio zapakowany, kartony odpowiednio uformowane, doprowadzone do sekcji robota w prawidłowy, określony sposób, dodatkowo konieczna jest odpowiednia linia doprowadzająca palety puste i system odbioru palet pełnych, owijarka automatyczna, odpowiedni system sterowania wyposażony w sterownik PLC, często włączony w centralny system SCADA całego obiektu oraz wiele innego osprzętu automatyki przemysłowej.

Można więc powiedzieć, że liczba robotów w przemyśle określa ogólny poziom automatyzacji zakładów wytwórczych, ponieważ to właśnie liczba robotów przekłada się w bezpośredni sposób na zaawansowanie techniczne określonej branży produkcyjnej.

LEAN-TECH sp.z o.o.

ul. Wesoła 2-4, Łany
55-002 Kamieniec Wrocławski
NIP: 894 304 00 46

Email

biuro@lean-tech.pl

Telefon

(+48) 71 324 15 70

Księgowość

(+48) 607 399 277

Administracja

(+48) 607 399 177

Zakupy

(+48) 605 911 399

Dział handlowy

(+48) 605 477 644